صفحه اصلی درباره کتابخانهجستجو در منابع کتابخانهاخبار و اطلاعیه هاشرایط عضویتتماس با ما
اخبار > برگزاری دومین جلسه نقد و بررسی کتاب


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری دومین جلسه نقد و بررسی کتاب

مراسم نقد و بررسی کتاب " ژاپنیات ایران در عصر تجدد" روز یکشنبه 30 شهیریور با همکاری موسسه جهان کتاب و با حضور مولف اثر آقای دکتر کامیار عابدی در محل کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه برگزار گردید. در این نشست تخصصی مولف کتاب به بیان چرایی و چگونگی تالیف کتاب پرداخت. در ابتدا آقای مجید رهبانی ناشر اثر و سردبیر ماهنامه جهان کتاب به اجمال به معرفی کتاب پرداخته و اشاره داشتند که منظوراز" ژاپنیات " توصیف ها، تلویح ها و تحلیل های مرتبط با ژاپن از حدود 150 ایرانی با گرایش های مختلف سیاسی، فکری و فرهنگی از اواسط دوره ناصری (قاجار) تا دهه چهارم جمهوری اسلامی است. مولف جهت جمع آوری این آراء بیشتر از کتابها استفاده نموده است. پس از آن اقای دکتر عابدی استاد دانشگاه اوساکای ژاپن ضمن اشاره به دلایل تالیف کتاب، به طور مختصر به بررسی تاریخ روابط ایران و ژاپن از سال 1308 اشاره کردند و تاثیر حوادث مختلف رابر روابط بین دو کشور و همچنین بر آثار نویسندگان مختلف بیان نمودند.
به اعتقاد نویسنده کتاب، نگرش و دیدگاه ایرانیان در مورد ژاپن در غالب موارد بسیارمثبت بوده و به نمونه هایی از این دیدگاه ها، از جمله دیدگاه های افرای چون ایرج افشار، مهرداد مهرین، جلال آل احمد، سیمین دانشور و داریوش شایگان اشاره نمودند.در پایان دکتر عابدی ضمن پاسخ به سوالات حضار ، به بیان تجربیات و دیدگاه های خود از ژاپن که در ابتدای کتاب نیز ذکر شده پرداختند.
در حاشیه مراسم نیز رایزن فرهنگی سفارت ژاپن در ایران با حضور در کتابخانه تخصصی ، ضمن بازدید از بخشهای مختلف کتابخانه با اقای دکتر کامیار عابدی نیز گفتگو کرد . نویسنده کتاب نیز یک جلد از کتاب خود را به ایشان اهدا نمود.


٠٩:١١ - 1393/07/01    /    شماره : ١٠٧١    /    تعداد نمایش : ٥٣٦خروج
منو اصلی
مناسبت ها
تازه های کتابخانه
 • محمدعلي اکبري
  دولت و فرهنگ در ايران (۱۳۵۷-‎۱۳۰۴)

 • هانا آرنت
  بحران‌هاي جمهوري

 • Jamil Hasanli
  The Sovietization of Azerbaijan: the South Caucasus in the triangle of Russia, Turkey, and Iran, 1920-1922

 • Anna Katharina Stah
  EU-China-Africa trilateral relations in a multipolar world: Hic Sunt Dracones


صفحه اصلی | درباره کتابخانه | تماس با ما
©1392 کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Library for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (LPIS) - All rights reserved.