صفحه اصلی درباره کتابخانهجستجو در منابع کتابخانهاخبار و اطلاعیه هاشرایط عضویتتماس با ما
اخبار > برگزاری پنجمین نشست به صرف شعر با عنوان محور فرهنگی-تمدنی جام-هرات


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری پنجمین نشست به صرف شعر با عنوان محور فرهنگی-تمدنی جام-هرات

پنجمین نشست به صرف شعر با عنوان محور فرهنگی-تمدنی جام-هرات در مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی برگزار شد

پنجمین نشست به صرف شعر، با عنوان محور فرهنگی و تمدنی جام-هرات در تاریخ 30 اردیبهشت ماه در مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد. این برنامه با حضور تعدادی از مسئولان و کارمندان وزارت امورخارجه، همسر وزیر امور خارجه و اعضای انجمن بانوان دیپلماتهای وزارت خارجه (DLA)، همسران سفراء و اعضای نمایندگیهای سیاسی مقیم تهران، شخصیت های علمی و فرهنگی، هنرمندان و نخبگان مناطق جام و هرات و شاعران وادیبانی از ایران و افغانستان به میزبانی مشترک کتابخانه تخصصی وزارت خارجه و انجمن بانوان دیپلماتهای وزارت امور خارجه در سازمان ایرانی مجامع بین‌المللی برگزار شد. اجرای این برنامه پس ازبرگزاری چهار نشست شعر تخصصی با عنوان «به صرف شعر»، به ابتکار کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه انجام شد.
در ابتدای برنامه، آقای سیدعلی موجانی رئیس کتابخانه تخصصی وزارت امورخارجه در توضیح اهداف برنامه به صرف شعر گفت: گاهی از ایران به مفهوم جغرافیایی‌اش صحبت می‌کنیم؛ کشوری که در نقشه جهان جا گرفته، اما وجهی فراتر و تأثیرگذارتر از این دارد و آن، قلمرو فرهنگی و تمدنی‌ای است که برای ما به یادگار گذاشته است. وی افزود: یکی از جذابیت‌های ایران، فرهنگ مشترکی است که به لحاظ نژادی یا تمدنی با اقوام، مذاهب و ملل دیگر دارد. موجانی گفت: جلسه‌ای که امروز در قالب پنجمین نشست «به صرف شعر» شکل گرفته است، پیوند دادن دو جریان فرهنگی ـ تمدنی بین خواجه عبدالله انصاری به عنوان پیر هرات و شیخ جام است. بر خلاف جلسات قبلی که فقط به شعرخوانی شاعران بسنده می‌کردیم، امروز شعر بزرگان این دو سرزمین را با اجرای موسیقی همراه کرده‌ایم تا با این اجراها، گذشته افتخارآمیز یک سرزمین بزرگ پارسی را به یاد آوریم. در ادامه برنامه، جاوید ضرغام مدیر اداره فرهنگ و هنر هرات در سخنانی با بیان اینکه، هرات یکی از شهرهای بزرگ خراسان قدیم است و ارزش کارهای هنری آنجا بر همه روشن است، گفت: شهر هرات در دوره‌هایی مثل غزنویان هنرمندان زیادی در زمینه‌های نقاشی، مینیاتور و ... گرد هم جمع کرده بود و پس از آن در دوره سلجوقیان، کارهای هنری زیادی از هنرمندان هرات به جای ماند. وی افزود: هرات، از جهات دیگر هم شهری مهم به شمار می‌آید از جمله از نظر معماری، شهری بلندمرتبه است و گنبد قاضی که ساختمانی مستحکم بر آرامگاه محمد قاضی است، در زمان سلجوقیان ساخته شده است. مسجد جامع هرات نیز نمونه‌های ارزشمند معماری و خوشنویسی را در رواق‌ها و طاق‌های خود جای داده است.
در ادامه این نشست معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه به سخنرانی پرداخت. آقای مرتضی دامن‌پاک جامی با خواندن ابیاتی در مدح حضرت سیدالشهدا (ع) از عبدالرحمان جامی،گفت: بدون تردید، برگزاری این نوع مراسم، فراتر از فراهم شدن فرصتی برای هم‌نشینی شعرا و ادیبان و همدلی اقوام مختلف حوزه تمدنی ایران ـ که در جای خود حائز اهمیت است ـ از منظر توجه بیش‌تر به مقوله فرهنگ و هنر، به خاطر ارتباط تنگاتنگ آن با آداب و شیوه زندگی مردم جوامع مختلف، معرفی نمادها و عناصر کلیدی تمدن‌های بشری و تأثیر آن بر تعاملات انسانی و تحکیم پیوندهای دوستی و احترام بین مردمان ساکن در حوزه‌های تمدنی مشترک نیز بسیار مهم و قابل توجه است. حوزه تمدنی ایران و مناطق پیرامونی آن به دلیل اشتراکات فراوان دینی، زبانی و فرهنگی و سابقه چندین هزار سال تمدن انسانی از جمله مناطقی است که بیش از هر منطقه دیگر جغرافیایی در جهان، ابزارها و امکانات بازشناسی و بازخوانی این نوع تعاملات و پیوندها و چگونگی تحکیم و استمرار آنها را در اختیار دارد. معاون پژوهشی مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه در ادامه گفت: محورتمدنی و فرهنگی جام ـ هرات یکی از اجزای پرشمار این حوزه تمدنی است که به ویژه اگر محور سمرقند را نیز به آن اضافه کنیم، به دلایل متعددی همانند نگینی بر تارک فرهنگ، هنر، ادب و عرفان سرزمین‌های شرقی می‌درخشد. در واقع، محور فرهنگی ـ تمدنی جام ـ هرات، بخشی از سرزمین پهناور خراسان بزرگ و یادآور تقدسی کهن است که خاطره‌های تاریخی بی‌شماری را برای اقوام گوناگون ساکن در این آب و خاک تداعی می‌کند.
در بخش دیگری از این نشست، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه به سخنرانی نمود. آقای ابراهیم رحیم پور، گفت: فشارها و استرس‌های گوناگونی بر دیپلمات‌های کشورمان وارد می‌شود و نسیمی که امروز از جام و هرات در این سالن و سرزمین ما جاری شده، بسیار فرحبخش است. معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه با اشاره به این که تمدنی که با عنوان جام ـ هرات شناخته شده، طیف گسترده‌ای از نظر جغرافیایی است که تا چین و ماچین تمدن ایران را معرفی می‌کند، اظهار داشت: هر قسمتی از این تمدن، یک بویی و عطری دارد. امروز ما می‌توانیم به تمدنی که از اجداد ما ارث رسیده افتخار کنیم و این نعمات، همان عطر را دارد. ما با ملت افغانستان یک ملت هستیم و در محنت و سختی ۴ دهه اخیر در کنار هم بوده‌ایم. بزرگ‌ترین مهاجران افغان در ایران میزبانی شده‌اند. البته می‌گویند مهمان، یک روز، دو روز، نه این همه سال، منتها چون افغان‌ها مهمان ما نیستند و با ما یکی هستند و در یک منطقه باهم زندگی می‌کنیم، نمی‌توانیم خودمان را میزبان و آنان را مهمان تلقی کنیم. گویی ما همه در یک کشور زندگی می‌کنیم. وی با بیان اینکه دشمنان این ملت، نمی‌خواهند افغانستان روی خوش ببیند، گفت: آنها می‌گویند که افغانستان، سرزمین فغان است. در حالی که مردم آنجا به سلحشوری، سخت کوشی، غیرت، اسلامیت و محبت معروف هستند. تصویری که ازآنها در سرزمین ما ساخته می‌شود، قسمت‌های اصلی و دقیق آن نیست. نسبت‌های درست آن، همان چیزی است که اینجا می‌بینید. برای همین میزبان نسبتاً مهربانی برای این مردم بوده‌ایم و امیدوارم در تاریخ سخت افغانستان وظیفه خودمان را بهتر از این ایفا کنیم.
در بخش پایانی این برنامه، گروه موسیقی سنتی عشاق شیخ جام به اجرای قطعاتی از موسیقی مقامی و فولکلوریک و بازیهای آئینی منطقه جام پرداخت که بسیار مورد توجه حاضرین قرار گرفت. همچنین، پیش از برپایی این نشست، نمایشگاهی شامل ۶۰ قطعه از آثار نگارگران افغانی متعلق به مکتب هرات معاصر در سازمان ایرانی مجامع بین‌المللی افتتاح شد. این نمایشگاه به مدت ۴ روز به استثناء جمعه در کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه واقع در خیابان شهید آقایی (نیاوران) دایر خواهد بود و عواید حاصل از فروش هریک از تابلوها صرف امور خیریه برای کودکان هرات خواهد شد.

 


١١:٢٤ - 1394/04/15    /    شماره : ١٣٨٤    /    تعداد نمایش : ١٠١٨خروج
منو اصلی
مناسبت ها
تازه های کتابخانه
 • محمدعلي اکبري
  دولت و فرهنگ در ايران (۱۳۵۷-‎۱۳۰۴)

 • هانا آرنت
  بحران‌هاي جمهوري

 • Jamil Hasanli
  The Sovietization of Azerbaijan: the South Caucasus in the triangle of Russia, Turkey, and Iran, 1920-1922

 • Anna Katharina Stah
  EU-China-Africa trilateral relations in a multipolar world: Hic Sunt Dracones


صفحه اصلی | درباره کتابخانه | تماس با ما
©1392 کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Library for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (LPIS) - All rights reserved.