صفحه اصلی درباره کتابخانهجستجو در منابع کتابخانهاخبار و اطلاعیه هاشرایط عضویتتماس با ما
اخبار > چشم انداز خاورمیانه بزرگ


  چاپ        ارسال به دوست

چشم انداز خاورمیانه بزرگ


جهان بویژه دنیای اسلام با مضمون «خاورمیانه بزرگ» پس از 11 سپتامبر 2001 و ملازمات ژئوپلتیك آن بیش از پیش آشنا شد. خاورمیانه بزرگ نه تنها عرصه جنگ و تقابل آمریكا برای تحمیل ژئوپلتیك امپراطوری لیبرال بحساب می‌آید، بلكه همزمان راهبرد كلان امنیت ملی ایالات متحده و آزمون پذیری آن را نیز شامل می شود. راهبردی كه با تقدم و تأخر متناوب قدرت سخت افزاری و نرم افزاری به تناسب پنج هدف متداخل دولت سازی، ملت سازی، نخبه سازی، فرهنگ‌سازی و مذهب‌سازی را در دنیای اسلام با محوریت قلب خاورمیانه پی می‌گیرد.
ایالات متحده در سراسر قرن نوزدهم مشغول گسترش حیطه نفوذ و قدرت خود در قاره آمریكا بود، در قرن بیستم و بویژه پس از جنگ جهانی دوم با كمترین هزینه و خسارت بیشترین بهره را عاید خود كرد و قاره اروپا را عرصه قدرت جهانی خود قرار داد و هم اكنون در آغاز قرن بیست و یكم و در خاتمه عصر جنگ سرد و پی آمد واقعه 11 سپتامبر خاورمیانه را عرصه تحمیل ژئوپلتیك "نظم نوین جهانی" و برقراری امپراطوری لیبرال می‌داند كه در تاریخ برای آن تجربه مشابهی نمی‌توان یافت. ظهور انقلاب اسلامی، رشد آگاهی و بیداری ملل مسلمان، عدم توان در حل عادلانه مناقشه عربی ـ اسرائیلی و مسئله فلسطین و افزایش تعارضات اقتصادی، فرهنگی و تمدنی از جمله عواملی هستند كه "هژمون امپراطوری لیبرال" آمریكا را از غرب آفریقا، تا خاورمیانه و از قفقاز و آسیای مركزی تا آسیا جنوب شرقی به چالش می‌كشند.


١٤:٢٨ - 1392/04/02    /    شماره : ٥٠٠    /    تعداد نمایش : ١٠٨٠خروج
منو اصلی
مناسبت ها
تازه های کتابخانه
 • محمدعلي اکبري
  دولت و فرهنگ در ايران (۱۳۵۷-‎۱۳۰۴)

 • هانا آرنت
  بحران‌هاي جمهوري

 • Jamil Hasanli
  The Sovietization of Azerbaijan: the South Caucasus in the triangle of Russia, Turkey, and Iran, 1920-1922

 • Anna Katharina Stah
  EU-China-Africa trilateral relations in a multipolar world: Hic Sunt Dracones


صفحه اصلی | درباره کتابخانه | تماس با ما
©1392 کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Library for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (LPIS) - All rights reserved.