صفحه اصلی درباره کتابخانهجستجو در منابع کتابخانهاخبار و اطلاعیه هاشرایط عضویتتماس با ما
اخبار > روابط بین المللی خاورمیانه


  چاپ        ارسال به دوست

روابط بین المللی خاورمیانه

کتاب حاضر قصد دارد تا به‌منظور درک روابط بین‌الملل در خاورمیانه در سده‌ی اخیر راهنمایی جامع و در عین حال قابل فهم در اختیار خوانندگان قرار دهد. نقاط معدودی از دنیا این‌چنین با جنگ و ستیز دست و پنجه نرم کرده‌اند؛ و نقاط معدودی از دنیا اینچنین مورد نقد و بررسی قرار گرفته ولی در عین حال این‌قدر مورد برداشت‌های نادرست و کلیشه‌ای واقع شده‌اند. همان‌گونه که یکی از پژوهشگران پس از تأمل در پنجاه سال مطالعات دانشگاهی این منطقه عنوان کرد: «روندهای سیاسی خاورمیانه غیرقابل بررسی، غیر‌قابل تعمیم و غیر‌قابل تبیین هستند» (بیل، 1996، ص. 503). این کتاب سعی دارد تا با کنکاش بر روابط بین‌الملل در خاورمیانه به معنی اعم کلمه فهم ما را از این منطقه ارتقاء بخشد.
این دو حوزه‌ی موضوعی، یعنی روابط بین‌الملل و خاورمیانه، کاملاً به یکدیگر وابسته هستند، چنان‌که حتّی بررسی اجمالی آثار عمده نیز این امر را نشان می‌دهد. هیچ کتابی درباره خاورمیانه نمی‌تواند آن روشی که قدرت‌های خارجی توسعه سیاست، اقتصاد و جوامع این منطقه را شکل داده‌اند، یا در واقع چگونگی نقش خود این منطقه در طرح‌ریزی و شکل‌دهی محیط جهانی را نادیده بگیرد. به همین ترتیب، هیچ متنی درباره‌ی روابط بین‌الملل نمی‌تواند مطالعات موردی غنی‌ای را که خاورمیانه عرضه می‌دارد، و این‌که آنها چگونه به روشن ساختن نظریه‌ها و مفاهیم مختلف این دیسیپلین کمک می‌کنند نادیده بگیرد.

»» جهت تهیه کتاب با فروشگاه مرکزی وزارت امور خارجه به شماره 9-66429028 تماس حاصل فرمایید.


١٤:٣٠ - 1392/04/02    /    شماره : ٥٠١    /    تعداد نمایش : ١٢٥٢خروج
منو اصلی
مناسبت ها
تازه های کتابخانه
 • محمدعلي اکبري
  دولت و فرهنگ در ايران (۱۳۵۷-‎۱۳۰۴)

 • هانا آرنت
  بحران‌هاي جمهوري

 • Jamil Hasanli
  The Sovietization of Azerbaijan: the South Caucasus in the triangle of Russia, Turkey, and Iran, 1920-1922

 • Anna Katharina Stah
  EU-China-Africa trilateral relations in a multipolar world: Hic Sunt Dracones


صفحه اصلی | درباره کتابخانه | تماس با ما
©1392 کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Library for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (LPIS) - All rights reserved.