صفحه اصلی درباره کتابخانهجستجو در منابع کتابخانهاخبار و اطلاعیه هاشرایط عضویتتماس با ما
اخبار > مطبوعات انگلیس ركن چهارم و یا چرخ پنجم


  چاپ        ارسال به دوست

مطبوعات انگلیس ركن چهارم و یا چرخ پنجم

اگرچه‌ بعد از پایان‌ جنگ‌ جهانی‌ دوم‌ خورشید در «امپراتوری‌» غروب‌ كرد اما انگلستان‌ همچنان‌ یكی‌ از قدرتهای‌ برتر جهانی‌ و یكی‌ از بازیگران‌ اصلی‌ در میان‌ 7 كشور صنعتی‌ جهان‌ باقی‌ ماند.
درك‌ عمومی‌ و كلی‌ در ایران‌، موفقیتهای‌ انگلستان‌ را در برخورداری‌ و استفاده‌ از سیاستمداران‌ و دیپلماتهای‌ قوی‌ و هوشمند می‌داند و با گونه‌ای‌ افسانه‌سازی‌ به‌ «باوری‌» می‌رسد كه‌ براساس‌ آن‌ سیاستمداران‌ و نخبگان‌ انگلیسی‌ با پشتوانه‌ تجربه‌ها با دهها و صدها ساله‌، در صحنه‌های‌ مختلف‌ منطقه‌ای‌ و بین‌المللی‌ موفق‌ عمل‌ می‌كنند و در هر زمینه‌ای‌، بخصوص‌ در زمینه‌های‌ نظامی‌، اقتصادی‌ و سیاسی‌ همیشه‌ «موفق‌» می‌شوند.
این‌ «باور» كه‌ ظاهراً بسیار هم‌ پذیرفتنی‌ به‌ نظر می‌رسد و مبنای‌ تحلیلهای‌ بعدی‌ قرار می‌گیرد، اما، فاقد پشتوانه‌ای‌ علمی‌ است‌. در میان‌ دلایل‌ بسیاری‌ كه‌ وضعیت‌ كنونی‌ و قبلی‌ انگلستان‌ را تبیین‌ می‌كند، (امری‌ كه‌ خود می‌تواند موضوع‌ یك‌ بررسی‌ دقیق‌ علمی‌ باشد) می‌توان‌ به‌ ساختار و نهادهای‌ اجتماعی‌ جامعه‌ انگلستان‌ اشاره‌ كرد. ساختاری‌ كه‌ در عین‌ نرمش‌ و انعطاف‌پذیری‌ و حفظ‌ نهادهایی‌ نظیر سلطنت‌، مجلس‌ سران‌ می‌تواند به‌ گونه‌ای‌ در عمل‌ ظاهر شود كه‌ نظام‌ سنتی‌ قضایی‌ را در كنار نظارت‌ عمومی‌ مطبوعات‌ و انتخابات‌ مستقیم‌ برتابد. در چنین‌ ساختاری‌ كه‌ نظارت‌ تا دخالت‌ ارتقاء می‌یابد جایگاه‌ مطبوعات‌، جایگاهی‌ ویژه‌ است‌ و به‌ همین‌ دلیل‌ «روزنامه‌نگار» شأن‌ و منزلتی‌ چشمگیر می‌یابد و به‌ مثابه‌ وجدان‌ آگاه‌ تلقی‌ می‌شود.

 

»» جهت تهیه کتاب با فروشگاه مرکزی وزارت امور خارجه به شماره 9-66429028 تماس حاصل فرمایید.


١٥:٠٤ - 1392/04/02    /    شماره : ٥٠٧    /    تعداد نمایش : ٩٣١خروج
منو اصلی
مناسبت ها
تازه های کتابخانه
 • محمدعلي اکبري
  دولت و فرهنگ در ايران (۱۳۵۷-‎۱۳۰۴)

 • هانا آرنت
  بحران‌هاي جمهوري

 • Jamil Hasanli
  The Sovietization of Azerbaijan: the South Caucasus in the triangle of Russia, Turkey, and Iran, 1920-1922

 • Anna Katharina Stah
  EU-China-Africa trilateral relations in a multipolar world: Hic Sunt Dracones


صفحه اصلی | درباره کتابخانه | تماس با ما
©1392 کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Library for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (LPIS) - All rights reserved.