صفحه اصلی درباره کتابخانهجستجو در منابع کتابخانهاخبار و اطلاعیه هاشرایط عضویتتماس با ما
اخبار > فهرست عمومی اسناد منتشره وزارت امور خارجه آمریكا در امور ایران


  چاپ        ارسال به دوست

فهرست عمومی اسناد منتشره وزارت امور خارجه آمریكا در امور ایران

كتاب‌ حاضر بخش‌ اول‌ از فهرست‌ مجموعه‌ اسناد آزاد شده‌ توسط‌ وزارت‌ امورخارجه‌ امریكا در خصوص‌ ایران‌ می‌باشد كه‌ اصل‌ آن‌ به‌ صورت‌ میكروفیلم‌ در مركز اسناد و تاریخ‌ دیپلماسی‌ نگهداری‌ می‌شود. این‌ اسناد كه‌ در سال‌ 1982 توسط‌ وزارت‌ امورخارجه‌ امریكا منتشر شده‌، حاوی‌ مكاتبات‌ آن‌ وزارت‌خانه‌ با سفارت‌ امریكا در تهران‌ و سركنسولگریهای‌ آن‌ كشور در تبریز، اصفهان‌ و مشهد می‌باشد كه‌ دوره‌ زمانی‌ سالهای‌ 1329ـ1332 / 1950ـ 1954 را در بر می‌گیرد.
موضوعات‌ مطروحه‌ در اسناد مسائل‌ گوناگون‌ جامعه‌ ایران‌ به‌ لحاظ‌ سیاسی‌، اقتصادی‌ و اجتماعی‌ را در بر می‌گیرد و نكته‌ جالب‌ آنكه‌ سفارت‌ و سركنسولگریهای‌ امریكا در راستای‌ كسب‌ اطلاعات‌، حتی‌ جزئی‌ترین‌ وقایع‌ و اخبار را به‌ وزارت‌ متبوع‌ خود گزارش‌ كرده‌ و اطلاعات‌ مربوط‌ به‌ روستاها نیز از چشم‌ آنها دور نمانده‌ است‌. همچنین‌ اطلاعات‌ مربوط‌ به‌ كودتای‌ 28 مرداد، فعالیتهای‌ حزب‌ توده‌ و سایر احزاب‌، نفوذ شوروی‌، تحولات‌ مجلسین‌، مسائل‌ نفت‌ و مطبوعات‌ ایران‌ از سایر مسائلی‌ بوده‌اند كه‌ امریكائیها آنها را به‌ دقت‌ زیرنظر داشته‌ و گزارشات‌ لازمه‌ را به‌ وزارت‌خارجه‌ انتقال‌ می‌داده‌اند. وزارت‌خارجه‌ امریكا نیز به‌ نوبه‌ خود رهنمودهای‌ لازمه‌ را در موارد لازم‌ به‌ سفارت‌ و سركنسولگریها ارائه‌ می‌داده‌ است‌ و علاوه‌ بر آن‌ گزارشهای‌ سفارتخانه‌های‌ آمریكا در سایر كشورها را چنانچه‌ لازم‌ می‌دانستند به‌ سفارت‌ و سركنسولگریهایشان‌ در ایران‌ ارسال‌ می‌داشتند.

»» جهت تهیه کتاب با فروشگاه مرکزی وزارت امور خارجه به شماره 9-66429028 تماس حاصل فرمایید


١٧:٥٩ - 1392/04/02    /    شماره : ٥١٣    /    تعداد نمایش : ١٠١٠خروج
منو اصلی
مناسبت ها
تازه های کتابخانه
 • محمدعلي اکبري
  دولت و فرهنگ در ايران (۱۳۵۷-‎۱۳۰۴)

 • هانا آرنت
  بحران‌هاي جمهوري

 • Jamil Hasanli
  The Sovietization of Azerbaijan: the South Caucasus in the triangle of Russia, Turkey, and Iran, 1920-1922

 • Anna Katharina Stah
  EU-China-Africa trilateral relations in a multipolar world: Hic Sunt Dracones


صفحه اصلی | درباره کتابخانه | تماس با ما
©1392 کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Library for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (LPIS) - All rights reserved.