صفحه اصلی درباره کتابخانهجستجو در منابع کتابخانهاخبار و اطلاعیه هاشرایط عضویتتماس با ما
اخبار > روندهای جدید بین المللی


  چاپ        ارسال به دوست

روندهای جدید بین المللی

مطالعه روندهای بین المللی را می‏توان بر اساس روش‌های مختلف انجام داد. یك رویه نیز این است كه این روندها را بر اساس مقطع زمانی خاص یا از زمان‌هائی كه می تواند نقطه عطف به حساب آید مورد مطالعه قرار داد. حمله یازدهم سپتامبر سال 2001 مسیحی به ایالات متحده آمریكا را می توان یكی از این مقاطع زمانی به حساب آورد. توضیح آن كه به هر حال، در وضع فعلی كشور آمریكا با توجه به شاخص‌ها و مولفه‌های گوناگون، قدرتمندترین كشور جهان در وضع فعلی به حساب می آید به طوری كه كشور های دیگر در فاصله بسیار زیادی از آن قرار دارند. ضمنا، سران كشور تلاش زیادی دارند تا نظام بین‌الملل را به سمت یك نظام تك قطبی هدایت نمایند. از این رو تحولات مربوط به این كشور در مطالعه روندهای بین‌المللی اهمیت زیادی دارد. حمله یازده سپتامبر به نیویورك و واشنگتن اقدامی بی‌سابقه در تاریخ این كشور شمرده می‌شود. اهمیت یازدهم سپتامبر به حدی است كه برخی آن را علامت اصلی پایان جنگ سرد می‌دانند
میزان و چگونگی اثرات یازدهم سپتامبر بر روند های بین المللی از جمله سازمان‌های بین‌المللی مورد مناقشه است. با این حال، به دنبال این حادثه جورج بوش رئیس جمهور آمریكا استراتژی جدیدی را اتخاذ كرده است. این استراتژی حداقل، در آینده خاورمیانه تعیین كننده است. جنگ علیه عراق یك نمونه است كه به تنهائی می‌تواند منطقه را (صرفنظر از مثبت یا منفی بودن) متحول نماید. از سوی دیگر، این جنگ بر رفتار و سیاست های واشنگتن نیز تاثیر جدی خواهد داشت.

«« جهت تهیه کتاب با فروشگاه مرکزی وزارت امور خارجه به شماره 9- 66429028تماس حاصل فرمایید.


١٥:٢٠ - 1392/04/04    /    شماره : ٥١٦    /    تعداد نمایش : ١١٣١خروج
منو اصلی
مناسبت ها
تازه های کتابخانه
 • محمدعلي اکبري
  دولت و فرهنگ در ايران (۱۳۵۷-‎۱۳۰۴)

 • هانا آرنت
  بحران‌هاي جمهوري

 • Jamil Hasanli
  The Sovietization of Azerbaijan: the South Caucasus in the triangle of Russia, Turkey, and Iran, 1920-1922

 • Anna Katharina Stah
  EU-China-Africa trilateral relations in a multipolar world: Hic Sunt Dracones


صفحه اصلی | درباره کتابخانه | تماس با ما
©1392 کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Library for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (LPIS) - All rights reserved.