صفحه اصلی درباره کتابخانهجستجو در منابع کتابخانهاخبار و اطلاعیه هاشرایط عضویتتماس با ما
اخبار > تاراج میراث ملی ایران


  چاپ        ارسال به دوست

تاراج میراث ملی ایران

سرزمین‌ كهنسال‌ ایران‌ كه‌ هزاران‌ سال‌ بستر تمدنها، فرهنگها و اندیشه‌ها بوده‌ است‌، در طول‌ تاریخ‌ به‌ دلیل‌ موقعیت‌ خاصّ جغرافیایی‌ و ویژگیهای‌ متنوّع‌ طبیعی‌، همواره‌ در مسیر تكامل‌ تفكّر و اندیشه‌ و معرفت‌ جهانی‌ بوده‌ و در آغوش‌ خود، دانشمندانی‌ را پرورش‌ داده‌ است‌ كه‌ از برگزیدگان‌ علمی‌ و متفكّرین‌ جهان‌ شمرده‌ شده‌ و در بعضی‌ از علوم‌ و فنون‌، پرچمدار بودند و می‌توان‌ ادّعا كرد كه‌ بسیاری‌ از آداب‌، رسوم‌ و مظاهر فرهنگی‌ و تمدّن‌ شرق‌ و غرب‌ متأثر از فرهنگ‌ غنی‌ ایران‌ است‌.
نام‌ ایران‌، تمدن‌ و دانشمندان‌ برجسته‌ آن‌ در صفحات‌ تاریخ‌ جهان‌، پیوسته‌ نظر محققان‌ را بخود جلب‌ كرده‌ و از سوی‌ دیگر موقعیت‌ سوق‌الجیشی‌ ایران‌ به‌ ویژه‌ از قرن‌ نوزدهم‌ میلادی‌ موجب‌ شده‌ كه‌ كشورهای‌ قدرتمند آن‌ عصر یعنی‌ انگلیس‌ و فرانسه‌ به‌ اهمیت‌ استراتژیكی‌ این‌ كشور پی‌ برده‌ و در بدست‌ آوردن‌ منافع‌ ملّی‌ با یكدیگر به‌ رقابت‌ به‌پردازند، زیرا كه‌ نفوذ یكی‌ در كشوری‌، منافع‌ دیگری‌ را در آنجا محدود می‌كرد. گسترش‌ این‌ مبارزات‌ كه‌ جنبه‌ سیاسی‌ و اقتصادی‌ داشت‌. اثرات‌ منفی‌ متعدّدی‌ را بر روند تاریخ‌ ایران‌ بر جای‌ گذاشت‌. مبارزه‌ بر سر به‌ دست‌ آوردن‌ امتیازات‌ گوناگون‌، به‌ علّت‌ سرسپردگی‌ و بی‌لیاقتی‌ شاهان‌ قاجار و اكثر مقامات‌ دولتی‌، موقعیت‌ مساعدی‌ را برای‌ كشورهای‌ استعمارگر بوجود آورد تا آزادانه‌ و بدون‌ مانعی‌ دست‌ به‌ هر كاری‌ بزنند.
در چند قرن‌ اخیر، آثار باستانی‌ و اشیاء عتیقه‌ كوچك‌ و بزرگ‌ گرانبهایی‌، در گوشه‌ و كنار ایران‌ پیدا می‌شد كه‌ این‌ امر موجب‌ گردید، عده‌ای‌ برای‌ به‌ دست‌ آوردن‌ اینگونه‌ اشیاء به‌ كاوش‌ پرداخته‌ و آثاری‌ را از دل‌ خاك‌ بیرون‌ آورند كه‌ بعضی‌ از آنها به‌ خارج‌ از كشور برده‌ شده‌ و برخی‌ نیز در منازل‌ نگهداری‌ گردید.
وجود این‌ آثار و مشاهده‌ آنها، دانشمندان‌، باستان‌شناسان‌ و علمای‌ علم‌ تاریخ‌ را متوجه‌ اهمیت‌ تاریخ‌ گذشته‌ ایران‌ نموده‌ و به‌ ویژه‌ باستان‌شناسان‌ را برای‌ تحقیق‌ و اكتشافات‌ در ایران‌ تشویق‌ و ترغیب‌ می‌نمود، در نتیجه‌ در قرن‌ 19 میلادی‌ هیئتهای‌ علمی‌ كشورهای‌ مختلف‌ اروپا و آمریكا، برای‌ بررسی‌ آثار باستانی‌، به‌ ایران‌ مسافرت‌ كردند.

 

«« جهت تهیه کتاب با فروشگاه مرکزی وزارت امور خارجه به شماره 9- 66429028تماس حاصل فرمایید.


١٥:٥٠ - 1392/04/04    /    شماره : ٥٢٢    /    تعداد نمایش : ٩٢٨خروج
منو اصلی
مناسبت ها
تازه های کتابخانه
 • محمدعلي اکبري
  دولت و فرهنگ در ايران (۱۳۵۷-‎۱۳۰۴)

 • هانا آرنت
  بحران‌هاي جمهوري

 • Jamil Hasanli
  The Sovietization of Azerbaijan: the South Caucasus in the triangle of Russia, Turkey, and Iran, 1920-1922

 • Anna Katharina Stah
  EU-China-Africa trilateral relations in a multipolar world: Hic Sunt Dracones


صفحه اصلی | درباره کتابخانه | تماس با ما
©1392 کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Library for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (LPIS) - All rights reserved.