صفحه اصلی درباره کتابخانهجستجو در منابع کتابخانهاخبار و اطلاعیه هاشرایط عضویتتماس با ما
اخبار > سیر تكوینی انقلاب اسلامی


  چاپ        ارسال به دوست

سیر تكوینی انقلاب اسلامی

اكنون‌ كه‌ در مقطعی‌ خاص‌ از تاریخ‌ تحولات‌ جهان‌ و موقعیت‌ حساس‌ و سرنوشت‌ساز قرارگرفته‌ایم‌، مسؤولیت‌ ما ایجاب‌ می‌كند تا تمامی‌ تجربیات‌ و آموخته‌های‌ دیگری‌ را بشناسیم‌ و به‌ شكل‌ مناسبی‌ به‌ كارگیریم‌. واقعیتها، ریشه‌ها، علل‌ و آثار پدیده‌های‌ سیاسی‌، اجتماعی‌، اقتصادی‌ و فرهنگی‌ را به‌ منظور ارتقای‌ سطح‌ فرهنگ‌ جامعه‌ و بهره‌گیری‌ ازنقاط‌ قوت‌ و اجتناب‌ از نقاط‌ ضعف‌ شناسایی‌ كنیم‌. به‌ عبارت‌ دیگر تاریخ‌ را علم‌ شناسایی‌ امور مربوط‌ به‌ گذشته‌ و گذشتگان‌ و در خدمت‌ آیندگان‌ بشناسیم‌. ملتی‌ كه‌ گذشته‌ خود و دلایل‌ حوادث‌ و پدیده‌های‌ گوناگون‌ را نشناسد، قطعاً برای‌ ساختن‌ آینده‌ نمی‌تواند سیاستگذاری‌ و برنامه‌ریزی‌ حساب‌شده‌، منطقی‌، واقع‌بینانه‌ و مصون‌ از خطاهای‌ بزرگ‌، داشته‌ باشد. اگر ملت‌ ایران‌ از تاریخ‌ گذشته‌، بخصوص‌ 57 سال‌ دوران‌ خاندان‌ پهلوی‌ و ماهیت‌ گروهها و جریانها و افراد اطلاع‌ می‌داشت‌، بسیاری‌ از مشكلات‌ و نابسامانیهای‌ پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ وخسارتهای‌ ناشی‌ از آنها را نمی‌داشتیم‌.
واقعیت‌ این‌ است‌ كه‌ افراد نفوذی‌ و جریانهای‌ انحرافی‌، ادامه‌دهندگان‌ و بقایای‌ گروهها و جریانهای‌ فكری‌ و عوامل‌ مستقیم‌ و غیرمستقیم‌ غرب‌ و شرق‌ متعلق‌ به‌ قبل‌ از انقلاب‌ بوده‌اند. آیا فرصت‌طلبی‌ها و شیوه‌های‌ «ماكیا و لیستی‌» آنها نبود كه‌ توانستند ماهیت‌ خود را بپوشانند و ملت‌ مقاوم‌ و مظلوم‌ ایران‌ را بفریبند. اگر رهبریهای‌ آگاهانه‌ رهبر كبیر انقلاب‌ اسلامی‌ حضرت‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌) و حضور فعال‌ مردم‌ و روحانیت‌ متعهد در صحنه‌ نبود، می‌رفت‌ كه‌ بار دیگر قضایای‌ چند نهضت‌ گذشته‌ تكرار شود و دوباره‌ ایران‌ را در اسارت‌ دولتهای‌ استكباری‌ قرار دهند.

 

«« جهت تهیه کتاب با فروشگاه مرکزی وزارت امور خارجه به شماره 9- 66429028تماس حاصل فرمایید.


١٥:٥٤ - 1392/04/04    /    شماره : ٥٢٤    /    تعداد نمایش : ١٠٦٢خروج
منو اصلی
مناسبت ها
تازه های کتابخانه
 • محمدعلي اکبري
  دولت و فرهنگ در ايران (۱۳۵۷-‎۱۳۰۴)

 • هانا آرنت
  بحران‌هاي جمهوري

 • Jamil Hasanli
  The Sovietization of Azerbaijan: the South Caucasus in the triangle of Russia, Turkey, and Iran, 1920-1922

 • Anna Katharina Stah
  EU-China-Africa trilateral relations in a multipolar world: Hic Sunt Dracones


صفحه اصلی | درباره کتابخانه | تماس با ما
©1392 کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Library for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (LPIS) - All rights reserved.