صفحه اصلی درباره کتابخانهجستجو در منابع کتابخانهاخبار و اطلاعیه هاشرایط عضویتتماس با ما
اخبار > چالش علم و سنت


  چاپ        ارسال به دوست

چالش علم و سنت

چگونه این طرز تلقی وجود داشت که واقع‌گرایی برای به تصویر کشیدن قوانین عام یا گرایش‌هایی که فرض می‌شد ویژگی سیاست بین‌الملل را مشخص می‌سازند، از مثال‌های تاریخی با بیانی بسیار اثرگذارانه و جهت‌گیرانه استفاده می‌کند. هواداران یک رویکرد علمی نسبت به سیاست بین‌الملل خواستار شکل‌های دقیق‌تر توضیح بودند. آنان باور داشتند که چنان چه تحلیل‌گران از فنون مورد استفاده درعلوم فیزیکی بهره‌گیرند، که هم اکنون درحوزه‌هایی مانند اقتصاد و روانشناسی نفوذ کرده‌اند، به تدریج شناخت ژرف‌تری به دست خواهد آمد. هدف اصلی آنان کشف قانون‌مندی‌های سیاست جهان و ارائه پیش‌بینی‌هایی در باره رفتار بین‌المللی بود. بسیاری از هواداران علم براین باور بودند که توضیح پیش‌بینی‌های علمی‌تر به بازیگران اجازه می‌دهد روابط بین‌الملل را بیشتر در مهار خود داشته باشند.
چرخش علمی به شدت با معارضه مواجه شد. هدلی بول انتقاد تندی از آن به عمل آورد و از یک رویکرد سنتی‌تر نسبت به روابط بین الملل جانبداری کرد که بر قوانین و اصول شکل دهنده به جامعه مرکب از دولت‌ها متمرکز بود. چنان تلقی می‌شد که علم نمی‌تواند یک درک جدی از ابعاد حقوقی و اخلاقی روابط بین‌الملل به دست دهد. برخورد با ادعاهای مربوط به عینی بودن و رهائی از ارزش با سوءظن بسیار همراه بود. چنان تلقی می‌گردید که از روش علمی هیچ پیش‌بینی جدی در باره آینده روابط بین الملل به دست نمی‌آید.

«« جهت تهیه کتاب با فروشگاه مرکزی وزارت امور خارجه به شماره 9- 66429028تماس حاصل فرمایید.


١٩:١٤ - 1392/04/05    /    شماره : ٥٤٦    /    تعداد نمایش : ٢٠٨١خروج
منو اصلی
مناسبت ها
تازه های کتابخانه
 • ويدا همراز
  مبلغان مسيحي در ايران: از صفويه تا انقلاب اسلامي

 • عبدالله ساجدي، هوشنگ خسروبيگي
  مشروعيت در حکومت‌هاي ايراني‌تبار: طاهريان تا آل‌بويه

 • وندي شرمن؛ ترجمه محمد جمشيدي، حافظ رستمي
  بدون هراس

 • Thomas Diez, Nathalie Tocci
  The EU, promoting regional integration, and conflict resolution


صفحه اصلی | درباره کتابخانه | تماس با ما
©1392 کتابخانه تخصصی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
Copyright © 2003-2013 Library for Political and International Studies of the Ministry of Foreign Affairs (LPIS) - All rights reserved.